Quilling

Quilling - nazwa pochodzi od angielskiego „quill” - nawijać na pióro. Technika ta jest rodzajem papieroplastyki, wywodzi się prawdopodobnie z jubilerskiej techniki filigranu, dlatego też często nazywana jest „papierowym filigranem”. Z wąskich pasków papieru odpowiednio zwiniętych i uformowanych tworzy się różnego rodzaju ozdoby. 

Sztuka filigranu – zwijania – powstała w Europie na przełomie XIV/XV wieku. Wykonywano wówczas z papieru z pozłacanymi brzegami, zakręcając na końcówce ptasiego pióra, różnego rodzaju ornamenty, medaliony oraz ozdabiano stare księgi. Zdobienia te były często tak filigranowe, że trudno było rozpoznać, że są wykonane z papieru, ponieważ wydawało się, że są ze złota. Rzemiosłem tym zajmowali się wówczas zakonnicy. Do dzisiaj niewiele z tych czasów pozostało. W XVIII i XIX wieku techniką tą zajmowały się tylko damy z wyższych sfer, co spowodowane było wysoką ceną kolorowego i dobrego jakościowo papieru. 

Dostęp do nowych narzędzi i stosunkowo niedrogi papier sprawiły, że quilling stał się popularnym hobby w wielu krajach Europy. Technika ta weszła również do programu szkolnego w Korei Południowej, ponieważ uspokaja, niweluje agresję, uwrażliwia i rozwija wyobraźnię dzieci.

Podstawowe wzory:
Przykładowe prace
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW